Opis projektu
Przebudowa niebezpiecznych, popękanych ogólnodostępnych schodów, bez zjazdów dla rowerów i wózków, niebezpiecznie zapadających się do środka osi i w osi poprzecznej. Po remoncie ulicy Piłsudskiego teren i plac przed budynkiem budynku Piłsudskiego 70-72 straszy brzydotą i zaniedbaniem, zniszczony trawnik i chodniki w obniżeniu przy budynku nie są dobrą wizytówką tego bardzo ruchliwego miejsca.
Lokalizacja projektu, miejsce realizacji projektu
Schody i plac utwardzony oraz trawniki wokół budynku, od jego frontu do wejścia do dwóch klatek schodowych ul. Piłsudskiego 70 i 72 domu wielorodzinnego, nr działki 220/19, obręb 0019, teren miasta zarządzany przez ZBM.
Część od frontu budynku, plac i wejście do budynku w pobliżu wyremontowanego skrzyżowania są zaniedbane i nieładne, wręcz straszą zaniedbaniem. Trawniki są przerośnięte chwastami głównie mniszkiem lekarskim na całym terenie i wokół budynku. Projekt zakłada odnowę i remont terenu od frontu budynku i jego krótkich boków. Od frontu budynek graniczy z wyremontowaną ulicą Piłsudskiego a boku ze skrzyżowaniem z ulicą Traugutta a z drugiej strony z uliczką wjazdową od ulicy Piłsudskiego w kierunku budynku socjalnego Broniewskiego 4 i śmietników, uliczka ślepa. Plac i schody, chodniki przed budynkiem straszą brzydotą w porównaniu z ładną wyremontowaną ulicą. Od strony uliczki dojazdowej projekt przewiduje obniżenie krawężników na potrzeby ludzi niepełnosprawnych, niedowidzących, wózków i rowerów. Od frontu i z boku straszą, stare, brudne i zardzewiałe skrzynki przyłączeniowe przyklejone do budynku przez różne instytucje. Budynek jest po generalnym remoncie, ubrudzony przez bliskość skrzynek, a także pył z niezwykle ruchliwej ulicy Traugutta i Piłsudskiego. Krawężniki nieprzyjaźnie wysokie, schody niebezpieczne, utrudniony wjazd karetek i różnych służb i dostawców, schody nieprzyjazne wózkom, rowerom i niepełnosprawnym, bez podjazdów. Dodatkowo zapadający, wystający kanał kanalizacji stwarza zagrożenie bezpieczeństwa. Okolica jest uciążliwa przez ogromny ruch i do tego brzydota i brak bezpieczeństwa powoduje, że mieszkańcy czują się niekomfortowo a wiele osób tu mieszkających to osoby starszego pokolenia. Obok tych niebezpiecznych schodów i chodników mamy nową ścieżkę rowerową, więc potknięcie się grozi kolizją pieszego z rowerem. Mieszkańcy nie czują się tu bezpiecznie i zmagają się z tym od lat 80 XX wieku. Projekt przewiduje montaż stojaka na rowery.
Uzasadnienie dla planowanych działań
Poprawa jakości wizualnej i wyglądu frontu budynku, niezwykle istotnym elementem jest tu bezpieczeństwo, obecnie schody stanowią zagrożenie życia i zdrowia mieszkańców i przechodniów, zapadają się one w dwóch osiach co utrudnia poruszanie osobom sprawnym, niedowidząca osoba tu nie da rady zejść czy wejść. Kanał kanalizacji również jest zagrożeniem. Miasto zafundowało nam niemalże obwodnicę przez środek dzielnicy typowo mieszkalnej, chcemy poprawić jakość życia w tym trudnym terenie, na który ciężko wejść czy wjechać. Hałas, pył i smog daje się we znaki mieszkańcom i przechodniom, niepełnosprawni, starsi, wózkach nie mogą tutaj czuć się bezpiecznie, są raczej wykluczeni lub muszą obejść cały teren żeby tu dotrzeć. Do tego brak jakiegokolwiek parkingu powoduje ogromne utrudnienia ruchu. Schody i plac przed klatkami 70 i 72 są zniszczone, popękane, zapadają się, nie mają podjazdów, Plac składa się z wielu różnych materiałów, nierówny i zapadający się. Przy remoncie ulicy Piłsudskiego umieszczono na trawniku obok schodów nowiutką, ładną ławeczkę, na której siadają przechodnie, niestety wydeptują trawę i śmiecą do czego zachęca brudny zaniedbany terem przy budynku. Wbrew opiniom urzędników z Urzędu Miasta schody te nie są używane tylko przez mieszkańców ale przez wielu przechodniów, mieszkańców pobliskich budynków i wielu przechodniów. Są nieprzyjazne, brudne, wręcz mordercze, o jednym wypadku wiem z całą pewnością. Jest to teren mojego pięknego miasta Koszalina i bardzo się wstydzę tego miejsca. Wróciłam w roku 2000 tu po wielu, ok 20 latach mieszkania w innych miejscach i zastałam ten teren bez żadnych zmian, bez remontu z walącymi się schodami , przez 23 lata nic się nie zmieniło na lepsze. Zastany stan jest od roku ok 1980. Jest to bardzo świetna lokalizacja, a wielkim minusem jest zaniedbany od lat teren, nie możemy zapraszać osób niesprawnych bo zrobią sobie krzywdę na schodach lub nie podjadą pod krawężniki. Dodam, że schody od Traugutta są też w fatalnym stanie.
Odbiorcy projektu
Jest teren bardzo ruchliwy, przemieszczają się tu mieszkańcy budynku wielorodzinnego dwuklatkowego Piłsudskiego 70 i 72 ale przechodzą i korzystają ze schodów, chodników i placu koło budynku nie tylko mieszkańcy ale ludzie zmierzający na trzy okoliczne przystanki autobusowe, studenci politechniki, uczniowie Budowlanki, studenci PWSZ, mieszkańcy osiedla, pensjonariusze Złotego Wieku, pacjenci zmierzający w kierunku szpitala, uczniowie dwóch szkół podstawowych :10 i 11, my mieszkańcy, ludzie zmierzający na giełdę, idący do kilku żłobków i kilku przedszkoli. Ogólnie jest to teren bardzo uczęszczany i zaniedbany ekologicznie. W pobliżu jest wiele sklepów ogólnie uczęszczanych. Przechodzą tędy studenci straży granicznej oraz pacjenci przychodni przyszpitalnych czy SORU oraz biegający w kierunku Góry Chełmskiej, klienci niedzielnej giełdy koszalińskiej, zmierzający na tereny lasu czy aquaparku czy basenu miejskiego . Oprócz mieszkańców typowo mieszkalnej dzielnicy jest wiele ludzi przemieszczjących się przez tutejszy teren ludzi, w pobliżu są też trzy apteki, wiele sklepów małych i wielkich marketów, w pobliżu są też stadiony, korty tenisowe, siłownie, lodowisko, boiska, pizzerie, restauracje i kluby muzyczne oraz puby, kilka budynków poczty polskiej itp. Populacja przemieszczających się autami, rowerami, hulajnogami, rowerami miejskimi czy pieszo jest bardzo duża. Chodzą tu często mieszkańcy okolicznych budynków Piłsudskiego 66-68, Broniewskiego 4, Traugutta 2- 4 W szczycie ok godzin porannych i 15-16 ulica się korkuje autami co nasila smog i hałas. Ludność przechodząca korzysta z placu przy budynku Piłsudskiego 70-72 i schodów i chodników, ławek przy budynku. Brak tu również stojaka na rower i często rowery przypinane są do ławek i znaków drogowych gdzie popadnie. Odbiorcami będą mogli być po remoncie ludzie niepełnosprawni, z wózkami i rowerami dla których obecnie teren jest niedostępny. Po schodach tych trudno się poruszać ludziom starszym, niedowidzącym i chorym.