Opis projektu
Projekt zakłada założenie kolorowej łąki kwietnej w miejskiej przestrzeni oraz ustawienie na niej drewnianego hotelu dla owadów i tablicy informacyjnej prezentującej najważniejsze zalety dotyczące łąki .Łąki kwietne to przyjazna środowisku alternatywa dla uciążliwych i kosztownych trawników. Dzięki bogactwu i różnorodności stanowią miejsce do życia dla pożytecznych owadów i innych małych zwierząt.
Lokalizacja projektu, miejsce realizacji projektu
Podgrodzie, teren naprzeciwko Muzeum
Uzasadnienie dla planowanych działań
W świetle zachodzących zmian w przyrodzie, miasta stają się enklawami życia wielu rodzimych gatunków roślin i zwierząt. Łąki kwietne będące synonimem bioróżnorodności, dają mieszkańcom możliwość bliższego obcowania z naturą, a naukowcom możliwość prowadzenia badań nad zależnościami panującymi między dzikimi roślinami i owadami zapylającymi w mieście. Sprawdzają się również jako rezerwuary wody opadowej w glebie, która dzięki zacienieniu roślin powoli odparowuje z powierzchni gruntu. Wysokie kwitnące rośliny stanowią barierę wyłapującą pyły z powietrza, przez co ograniczony jest poziom smogu w mieście. Łąka kwietna jest także ekonomicznie uzasadnioną alternatywą dla miejskich trawników. Ograniczając koszenie do jednego lub dwóch zabiegów w sezonie, oszczędzamy fundusze oraz sprzyjamy mieszkańcom, którym przeszkadzają hałasujące kosiarki. Łąki nie wymagają także podlewania, ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na wodę roślin kwitnących niż traw.
Ponadto łąki posiadają walory estetyczne i edukacyjne. Mieszkańcy będą mogli nacieszyć oczy barwnymi kwiatami i obserwować piękno owadów je odwiedzających. Skorzystają także rodzice z dziećmi lub nauczyciele z uczniami, chcący przybliżyć podopiecznym zagadnienia związane z bioróżnorodnością i ekologią.
Odbiorcy projektu
Wszyscy mieszkańcy Koszalina